Přejeme vám hezké léto a prázdniny a uvidíme se v říjnu.
Přejeme vám hezké léto a prázdniny a uvidíme se v říjnu.
Dne 3. srpna 2022 zemřel doc. PhDr. Oldřich Matoušek, přední postava rozvoje a profesionalizace české sociální práce, poctivý akademik, loajální pracovník a velkorysý kolega. Jeho ztráta pro obor a pracoviště, Katedru sociální práce FF UK, je nezměrná.
Fenoménu klínopisu se věnovala letní škola „Writing on the Fringe: Cuneiform Traditions in the Peripheries“, která se konala na půdě fakulty 31. 7. – 6. 8. Akce představila inovativní a unikátní způsob výuky tohoto klíčového staroorientálního úkazu.
FF UK se v posledních čtyřech letech podílela na projektech fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP), které umožnily několika desítkám našich studentů a zaměstnanců vyjet za studiem a pracovními příležitostmi do Norska a na Island. V srpnu letošního roku končí poslední dva mobilitní projekty tohoto typu, přinášíme vám proto ohlédnutí za jejich průběhem.
Petra Tušlová z Ústavu pro klasickou archeologii se vrátila z výkopů v Bulharsku, kde místo římských pohřebních mohyl našla hroby významné jámové kultury z doby bronzové. Student klasické archeologie Matej Lelovič představí práce na záchranných výkopech v Praze a doktorand filozofie Marek Kettner pohovoří o Michelu Foucaultovi a jeho Archeologii vědění.
Na Filozofické fakultě UK se konaly kurzy ukrajinštiny pro zaměstnance a studenty fakulty, které organizoval Ústav východoevropských studií FF UK. Určené byly pro mírně pokročilé, začátečníky se znalostí azbuky a začátečníky bez znalosti azbuky. V srpnu proběhne ještě jeden on-line kurz s 10 účastníky.
Tři měsíce od počátku války na Ukrajině vydalo Nakladatelství Karolinum ve spolupráci s platformou Publi volně dostupnou učebnici Léčíme česky: čeština pro sestry a jiné zdravotníky. Na její přípravě pracovala studentka Roksolana Fedorenko z Ústavu anglofonních literatur a kultur, filologickou a metodologickou oporu zajistil Petr Čermák z Ústav románských studií.
Český egyptologický ústav FF UK pořádá ve spolupráci s Mezinárodním výborem pro egyptská a súdánská archeologická muzea a sbírky (CIPEG) a Mezinárodní radou muzeí (ICOM) půldenní sympozium, jehož cílem je představit zahraničním kurátorům egyptologických sbírek výzkumy ČEgÚ v Egyptě a zejména jeho nedávné výsledky.
Od konce dubna se na hlavní budově fakulty konají kurzy českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky organizované Pražským ruským protiválečným výborem (Пражский российский антивоенный комитет) společně s Akademickým centrem Borise Němcova pro výzkum Ruska FF UK. Nabídka se rozšířila také o základní školní předměty a zájmové kroužky.
Seznam závěrečných projektů a jejich publikační výsledky jsou zveřejněny na webových stránkách GA UK v oddíle „přehled projektů“.